Dajcie nam 3 minuty i jedziemy dalej! (wywiad)

Buoni Fantasmas dzięki dobrej drugiej połowie sezonu pewnie zakwalifikowali się do PO. Duża w tym zasługa byłego Indywidualnego Mistrza ISQ – Leigh, który do drużyny dołączył w trakcie sezonu.

Miałeś przerwę po poprzednim sezonie, nie było Cię w quizie ponad 10 miesięcy. Potrzebowałeś odpoczynku od ISQ?

Nie potrzebowałem odpoczynku, zresztą pomimo braku startów wyniki śledziłem na bieżąco. Akurat na początku sezonu słabo stałem z czasem. O tym, że tak może być wiedziałem już pod koniec zeszłego sezonu i kiedy ktoś pytał jakie mam plany to mówiłem jak wygląda sytuacja. Nie byłem pewien kiedy ani czy w ogóle wrócę, a nie chciałem sytuacji w której deklaruje się do startów a potem nie przychodzę na mecze.

Co przekonało Cię do powrotu i dlaczego akurat Buoni Fantasmas?

Jakoś tak zawsze wracam do tego ISQ, choć już kilka razy zdarzyło mi się odpuścić początek sezonu, to koniec końców się pojawiam. W poprzednim sezonie sytuacja była prosta, Konik powiedział, że tego dnia o tej porze mam być na czacie i koniec. W tym już nie miał kto za mnie podjąć decyzji. W pewnym momencie nastąpiło olśnienie – jeśli jesteś w drużynie z Rudolfem, to nie startujesz na jego pytaniach! Niby proste, ale genialne. Pomysł nie jest opatentowany więc śmiało można z niego korzystać. A tak całkiem na poważnie, to jedną nogą byłem już w… innej drużynie. W trakcie długiej przerwy nikt w zasadzie nie wrócił do mnie z ofertą, poza jednym trenerem, który uporczywie co jakiś czas pytał czy już się namyśliłem. Męczył, męczył i wymęczył.

Jesteśmy świeżo po półfinale DM ISQ, który dla BF okazał się rozczarowaniem. Jak z twojej perspektywy wyglądały oba te mecze, czy była szansa wygrać z Duchami?

W rundzie zasadniczej udowodniliśmy, że możemy z Duszkami rywalizować. Wynik jednak pokazuje jasno kto zasłużył na start w finale. W obu meczach kontrolowali wynik od początku do końca. Nie ma co gdybać czy była szansa, bo przy takiej dyspozycji naszej drużyny odpowiedź jest prosta. Nie tak miało to miało wyglądać, ale się nie załamujemy. Dajcie nam 3 minuty i jedziemy dalej!

Jak zapatrujesz się na walkę o brąz i kto z dwójki BAD/FT będzie według Ciebie rywalem BF?

Spodziewam się pojedynku z BADami. Chyba nie będziemy faworytami, ale skazani na porażkę też nie. Obie drużyny nie są ostatnio w optymalnej formie, więc trudno ocenić szanse.

Mimo iż sezon zaczynałeś w… 9 kolejce, to start miałeś kapitalny. Po 4 meczach legitymowałeś się najwyższą średnią w quizie. Później przyszła seria słabszych występów, co spowodowało taką huśtawkę wyników?

Faktycznie początek był niezły. Z tego co pamiętam rok temu było podobnie. W pierwszym meczu sparingowym TL, po kilku miesiącach przerwy od ISQ zrobiłem komplet, kilka pierwszych meczy też było dobrych a potem to już raz lepiej raz gorzej. Teraz faktycznie jest jakiś kryzys, ale nie ma tu jakiegoś konkretnego powodu, bardziej coś w stylu – jak nie idzie, to nie idzie. W kilku biegach zabrakło szybkości, w innych wiedzy albo doczytania pytania. Same pytania też mi jakoś ostatnio nie pasowały. Na szczęście chyba wszystkich wychowanków Zielonej Góry, którzy trafili do Krakowa bądź Krosna już przerobiłem. Za to częstochowscy juniorzy, którzy nic nie osiągnęli, to niestety temat rzeka, więc z tym się jeszcze trochę pomęczę.

Czołówka quizu jest bardzo wyrównana, zgodzisz się ze stwierdzeniem że o punkty jest znacznie ciężej niż kiedyś?

Tak, kiedyś było chyba więcej zawodników którzy byli dostarczycielami punktów, to samo z ludźmi którzy bazowali tylko i wyłącznie na spisie. Teraz każdy coś wie i z każdym można przegrać. Na pewno zmienił się też poziom pytań, chociaż mam wrażenie, że nie zawsze na lepsze.

Wielu quizowiczów pamięta czasy Crazy Outsiders – ekipy z którą przed długi czas byłeś związany. Czy były plany powrotu tej zasłużonej drużyny do ISQ?

Plan to dużo powiedziane. Był pomysł, ale nic z tego nie wyszło. Akurat CO jest drużyną z której chyba najmniej osób wróciło do quizu. Niestety nie sądzę żebyście jeszcze mieli zaszczyt zobaczyć drużynę Crazy Outsiders na czatach.

Jakie obstawiasz podium DM ISQ oraz kogo upatrujesz w roli faworyta do IM ISQ?

Na podium widzę FT, DD i BF. W takiej kolejności. Jeśli chodzi o IM to w przekroju sezonu Cysu wydaje się być murowanym kandydatem do złota, ale nie zdziwi mnie też jeśli wygra ktoś z trójki Paboł, Daniel i Kasper. Jako małą niespodziankę obstawiam medal dla hN.

Czy w przyszłym sezonie zobaczymy Leigh na czatach ISQ?

Nie potrafię się uwolnić od quizu, więc chyba tak, choć tym razem zacznę dopiero w play-off żeby forma wytrzymała do końca.